Skip to content
JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com

NASZ ADRES: SZKOŁA PODSTAWOWA IM. H. SIENKIEWICZA W KOWALI
KOWALA DRUGA 29
24-320 PONIATOWA
TEL. 818201009; E-MAIL: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Start arrow zalaczniki do statutu
lut 02 2007
Wybór patrona szkoły Drukuj Wyślij znajomemu
02.02.2007.

W roku szkolnym 2003/2004 Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o wyborze patrona dla naszej szkoły. W związku z tym każda klasa od 0 do VI wybrała swojego kandydata na patrona i przygotowała program artystyczny przybliżający innym daną kandydaturę. Wśród propozycji znaleźli się: J. Brzechwa, „Mały Książę”, B. Prus, H. Sienkiewicz, E. Szelburg – Zarembina, J. Tuwim, UNICEF.

Dzieci i nauczyciele z dużym zaangażowaniem przygotowywali swoje prezentacje. Każda z nich prezentowała wysoki poziom. Scenariusze niektórych programów oraz zdjęcia można znaleźć na stronie „Nasze publikacje” oraz „Uroczystości i imprezy szkolne”. Prezentacje odbywały się w obecności rodziców, którzy również mieli głos wyborczy podczas wyborów, odbytych
 30 maja 2004 r. w czasie Festynu Rodzinnego.

W szkolnym plebiscycie na „Patrona szkoły” wygrał Henryk Sienkiewicz.

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego pan dyr. I. Radomski podjął działania przygotowawcze i złożył odpowiednie dokumenty związane z procedurą nadania imienia szkole.

Uczniowie i nauczyciele również poczynili pewne działania związane z głębszym poznaniem sylwetki przyszłego patrona.

Ustalając plan wycieczek na obecny rok szkolny grono pedagogiczne zgodnie uznało, że należy poznać miejsce urodzenia H. Sienkiewicza i zaplanowano wyjazd do Woli Okrzejskiej. Miało mieć to miejsce w październiku. Ponieważ rozpiętość wiekowa naszych wychowanków to 7 – 12 lat, ustaliliśmy że pojedziemy w dwóch turach, z podziałem na dzieci młodsze tj. kl. I-III i starsze kl. IV-VI. Dało nam to możliwość dostosowania programu wycieczki do możliwości fizycznych i umysłowych poszczególnych grup.

Ponieważ jestem nauczycielką kształcenia zintegrowanego przedstawię sprawozdanie z wycieczki odbytej przez klasy młodsze.

 7 października o godz. 9.00 wyruszyliśmy w poszukiwanie „korzeni” H. Sienkiewicza. Dzień był bardzo pogodny, po drodze zachwycaliśmy się urokami Kazimierza Dolnego skąpanego w jesiennym słońcu. Drzewa mieniły się wszystkimi kolorami jesieni. Wychowawczyni kl. I pani A. Kosno uchwyciła piękno jesiennej przyrody na zdjęciach.

Po dwóch godzinach jazdy byliśmy u celu naszej wędrówki. Odwiedziny rodzinnych stron Noblisty zaczęliśmy od wejścia na pomnik – kopiec, którego usypywanie rozpoczęto 1 września  1932 r. a ukończono w 1938 r. uroczystość przekazania Kopca społeczeństwu miała charakter ogólnokrajowy i wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwa, świata literatury, nauki, duchowieństwa, wojska a także najbliższa rodzina pisarza. Oczywiście nie zabrakło tam wielbicieli literatury autora „Trylogii”. Ukoronowaniem dzieła sypania kopca przez społeczeństwo było umieszczenie na jego szczycie w 1980 r. popiersia  Noblisty.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Okrzeja a w niej kościół ufundowany przez prababkę pisarza – Teresę z Lelewelów Cieciszowską. Obejrzeliśmy tu chrzcielnicę, przy której 7 maja 1846 r. Sienkiewicz został włączony do wspólnoty Kościoła i otrzymał imiona: Henryk, Adam, Aleksander, Pius.

Wyruszyliśmy w dalszą drogę i po kilkunastominutowej podróży dotarliśmy do Woli Okrzejskiej - dworku , gdzie przed laty przyszedł na świat H. Sienkiewicz. Mieści się tu Muzeum poświęcone jego życiu i twórczości, zostało  otwarte 2 października 1966r. Zwiedzającym udostępnionych jest 6 sal wystawowych podzielonych tematycznie:
-         Tradycje rodzinne i związki pisarza z Ziemią Łukowską.
-         Życie i twórczość H. Sienkiewicza.
-         Działalność społeczna i patriotyczna pisarza. 

Trzy saloniki, w których zgromadzono meble z dworku w Woli Okrzejskiej oraz meble pochodzące z czasów życia  Sienkiewicza doskonale oddają ducha epoki, w której tworzył. Zachwyt nasz wzbudził park okalający budynek.

Bardzo zadowoleni i wzbogaceni o nowe wiadomości wróciliśmy do szkoły.  

         


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Ostatnia zmiana na portalu:Tuesday 25 February 2020,