Skip to content
JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com

NASZ ADRES: SZKOŁA PODSTAWOWA IM. H. SIENKIEWICZA W KOWALI
KOWALA DRUGA 29
24-320 PONIATOWA
TEL. 818201009; E-MAIL: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Start arrow Aktualności arrow "Spotkanie z przeszłością"
cze 01 2012
"Spotkanie z przeszłością" Drukuj Wyślij znajomemu
01.06.2012.

          24 maja 2012r. -uczniowie  klas IV i V wraz z p. Iwoną Gawdzik oraz p. Justyną Piątek- wybrali się na "Chodlikowskie Spotkanie Archeologiczne”. Właśnie tam w Chodliku - po raz kolejny odbyły się warsztaty rzemiosł średniowiecznych. Należy wspomnieć, że położone tam grodzisko jest jednym z najciekawszych i najbardziej zagadkowych stanowisk archeologicznych z okresu plemiennego. Warto też zaznaczyć, że nieopodal grodu odkryto  cmentarzysko.

    

Naszą „ podróż do przeszłości” zaczęliśmy od wysłuchania mini-wykładu na temat historii regionu, warunków i sposobu życia ówczesnych mieszkańców osady. Mogliśmy także zobaczyć makietę wczesnośredniowiecznego grodziska. Następnie  udaliśmy się na wyznaczone stanowiska, gdzie mieliśmy okazję, by bliżej poznać zawody  tamtych czasów (kucharz, płatnerz, kowal, snycerz, garncarz itp.) Zdołaliśmy również zauważyć jak wyglądał strój kobiecy czy męski w  tamtych czasach.

Jako  uczestnicy warsztatów, dzięki specjalnie  stworzonemu wykopowi, mogliśmy samodzielnie odkrywać zabytki archeologiczne i na własnej skórze doświadczyć jak „smakuje”  praca archeologa.
 Samodzielne lepienie glinianych garnków, kosztowanie słowiańskiej kuchni czy też poszukiwanie śladów naszych przodków w umyślnie przygotowanych wykopach –to jedne z nielicznych, czekających nas atrakcji.
Na koniec każdy mógł zaopatrzyć się w  pamiątkę.
Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń.


                                                                                                   Justyna Piątek

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Ostatnia zmiana na portalu:Wednesday 5 September 2018,